AFJET Afyonspor Kulübü Başkanı Süleyman Karakuş, Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte termal bir otelde basın toplantısı düzenleyerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Teknik heyetle ve bazı futbolcularla yola devam etmeyeceklerini kaydeden Başkan Karakuş şirketleşme, kongre, yeni sponsor, borçların detayları hakkında önemli birçok konuyu kamuoyuna açık seçik anlattı.

1 Kasım 2021 itibariyle Afyonspor olağanüstü kongre ile göreve geldiklerini belirten Başkan Karakuş, göreve geldiklerinde planlaması bitmiş, transferi yapılmış, teknik kadrosu oluşturulmuş, problemleri olan bir takımı devraldıklarını bildirdi. Olağanüstü kongreye gideceklerini dile getiren Başkan Karakuş, şirketleşmek zorunda olduklarını takımı almak isteyen ciddi talipliler olursa da devretmeye hazır olduklarını kaydetti.

TRANSFER YASAĞI DEDİKODULARI KULAĞIMIZA GELDİ

Takımın mali durumunu şeffaf bir şekilde arzeden Başkan Karakuş, “Bugün itibariyle faiz ve avukat giderleri hariç 12.4 milyon. İhtiyaç olan, ödeme yapmamız gereken rakam budur. Bunların çoğunluğu da, hatta yüzde 80’i sezon başında sözleşme yapılan oyunculara ait. SGK, Maliye giderleri var, teknik heyet giderleri var, eski teknik heyet giderleri var, dava dosyaları var, altyapı giderleri var bunların toplamı 12.4 milyonluk bir kaynağa bugün itibari ile ihtiyacımız var. Basında çıkan transfer yasağı dedikoduları kulağımıza geldi. Öyle bir şey söz konusu değil şuan. Ve en önemlisi çok ağırıma giden üzüldüğüm bir olaydır Afyonlu işadamlarımıza borcumuz var arkadaşlar. Ben isimlerini vermeyeceğim, kamuoyunun kıymetli, değerli işadamları bu arkadaşlar, hepimizin tanıdığı. Rica ediyorum buradan son kez de bu konuyu konuşmuş olacağım” dedi.

BÜTÜN ŞEHRİN SORUMLULUĞU VAR

1. Ligden kalan borçların olduğunu dile getiren Başkan Karakuş, “1. Lig’den kalma şuanda 2 milyona yakın borcumuz var. Faizi hariç bunların. O gün ki  oyuncularla anlaşılamamış, tahkime gitmiş süreç var. Onlar da maalesef bize kalıyor.” ifadelerine yer verdi.

 “AFJET’ten de bize bugüne kadar kamuoyunu bilgilendireyim çok bilgi kirliliği var ki yanlış bulmamakla beraber bu sponsorluk işini bize borç para geldi, 2 buçuk milyona yakın bir borç para geldi. Bize bağış falan gelmedi. Sponsorluk anlaşmasından dolayı da gelmedi. Şuanda AFJET’e de borçluyuz. Bunu yaşatmak da sadece AFJET’in sorumluluğu değildir, bütün şehrin sorumluluğundadır. Bu şehrin Ticaret Odasındadır, bu şehrin MÜSİAD’ındadır, AFSİAD’ındadır, bu şehrin belediyesindedir, valiliğindedir, vekillerindedir, bu şehrin en büyük taraftarlarındadır bu iş. Yani 12. adam dediğimiz adamlardadır bu iş.  Bu yanlış anlaşılıyor, AFJET şöyle verdi, AFJET şu sebepten şöyle sıkıntıya girdi. Alakası yok arkadaşlar gelen para bu işte” ifadelerini kullandı.

“DÜNYANIN EN BÜYÜK MARKALARINDAN BİRİYLE ANLAŞMAK ÜZEREYİZ”

Süleyman Karakuş, takımla ilgili olumlu şeylerinde olduğunu belirterek; “Türkiye’nin en büyük ulusal ve uluslararası hatta dünyanın en büyük markalarından biriyle sponsorluk anlaşması yapmak üzereyiz. Henüz imzalar atılmadığı için ismini şimdilik telaffuz etmeyeceğim. Park Afyon AVM ile görüşüyoruz, yöneticileri de inisiyatif alacaklarını söylediler bir söz de verdiler.  Netlik kazandığında da kamuoyu önünde sözleşmemizi imzalayacağız” diye konuştu.

“AFYONKARAHİSARLI 1 TEK FİRMAYOK”

Afyonkarahisar’lı hiç bir firma ile sponsorluk anlaşması yapamadıklarını kaydeden Karakuş, “Üzülerek söylüyorum ki bu sezona dönük şu ana kadar Afyonkarahisarlı 1 tek firma ile reklam sponsorluğu yok bu çok acı bir durum. Bin tane mermer fabrikasının olduğu bir ilden bahsediyoruz. 20 bin ton sucuk üreten bir ilden bahsediyorum. 40 bin ton lokum üreten bir ilden bahsediyorum. 2 milyar yumurta üreten bir ilden bahsediyorum. 32 bin yatak kapasitesine sahip termal merkezin olduğu bir ilden bahsediyorum” dedi.

BU KULÜBÜ KİMSEYE PEŞKEŞ ÇEKTİRMEYİZ

Afyonspor yönetimi olarak olağanüstü kongre kararı aldıklarını duyuran Başkan Karakuş, “Yönetim kurulu olarak gelecek sezon için de bir karar aldık. Kongre yapalım bir kendimize gelelim. Belki yönetime girecek yeni isimler vardır ve bize güç olur. Yönetime yeni talipler çıkar. Keşke Afyonkarahisar kamuoyundaki büyüklerimiz iş insanlarımız birleşse ve bir birliktelik oluşsa da hep birlikte götürsek. Öte yandan yeni kararname gereği artık şirketleşilmesi gerekiyor. Yani kulüp artık A.Ş şeklinde yönetilecek. Kulübü vermemizi isteyen ve söyleyenlere de basın mensupları aracılığı ile duyuruyorum, buyursun gelsinler. Projesiyle, programıyla, bütçesiyle gelen herkese bu kulüp açıktır. Ancak bu kulübü kimseye peşkeş çektirmeyiz. Bu kulüp bizim değil şehrin kulübüdür. 1-5-10 TL bağışlarla kurulan bir kulüp. 1967’den bugüne gelen bir ağaç Afyonspor. Böylesine köklü bir camiayı kimseye peşkeş çektirmeyiz” ifadelerine yer verdi.

KARARNAME GEREĞİ ŞİRKETLEŞMEK ZORUNDA

Yeni yönetimin kulübü şirketleşmeye götürmesi gerektiğini ifade eden Başkan Karakuş, “Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kulüplerin şirketleşmesi zorunlu hale geldi. Kongre kararı almamızın en önemli nedenlerinden biri de bu. Yeni yönetim kulübü AŞ. Yapacak süreci tamamlamak zorunda. Bu süreçte hakikaten elini taşın altına koyacak, bütçe koyacak, kar-zarar ortaklığına girecek bir yönetim oluşmalı. Keşke tamamını Afyonlular’ın aldığı bir şirket olsa. Örneğin hisselerde her birine 50 bin TL yıllık ödeme yapılsa Afyonspor’un hiçbir sıkıntısı kalmaz” şeklinde konuştu.

AFJET Afyonspor’un son durumunu açık-seçik anlattı

AFJET Afyonspor Kulübü Başkanı Süleyman Karakuş, kulübün geçmişten gelenlerle birlikte 12.4 milyon lira borcu olduğunu, şehrin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.
SPOR 22.06.2022 23:49:00 0


 • Cumartesi 25.9 ° / 13 ° Açık hava
 • Pazar 25.2 ° / 12.8 ° Açık hava
 • Pazartesi 26.2 ° / 13 ° Açık hava
 • BIST 100

  2.444%1,60
 • DOLAR

  16,7493% 0,30
 • EURO

  17,4918% -0,20
 • GRAM ALTIN

  973,27% 0,34
 • Ç. ALTIN

  1605,8955% 0,34