AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, 2021-2022 akademik yılı öğrenci buluşmaları kapsamında AFSÜ Eczacılık Fakültesi öğrencileri ile bir araya geldi.

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesinde, ilaç sektörünün her kademesinde aktif görev alacak yenilikçi ve girişimci eczacılar yetiştirmeyi hedeflediklerinin altını çizen Prof. Dr. Okumuş, ilaç ar-ge çalışmaları yapacak, donanımlı ve vizyoner yeni nesil eczacıları topluma kazandırmayı arzu ettiklerini söyledi.

Zafer Sağlık Külliyesi Mavi Salondaki buluşmada AFSÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Ekrem Murat Gönülalan ve Dr. Öğr. Üyesi Nurnehir Baltacı Bozkurt ile AFSÜ Genel Sekreteri Kutay Erşen de hazır bulundu.

MEYVESİNİ ZAMANLA VERECEK

Konuşmasında AFSÜ’deki mevcut ve ileriye dönük çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Okumuş, üstün beklentileri yakalamak adına atılan adımların meyvesini zamanla vereceğini söyledi.

AFSÜ Eczacılık Fakültesinin Türkiye’deki tüm eczacılık fakülteleri arasında yedinci sıradan öğrenci aldığına işaret eden Prof. Dr. Okumuş, AFSÜ’yü gerçekten iyi puanlarla tercih eden öğrencilerin memnun kalacakları bir öğretim sistemini işler hâle getirmek istediklerini söyledi.

ECZACILARA YÖNELİK BİR EĞİTİM MÜFREDATI

Prof. Dr. Okumuş, AFSÜ Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin en az 6 ay ar-ge merkezinde ve 6 ay da sahada çalışmasını sağlayacaklarını belirten Prof. Dr. Okumuş, toplumumuzda eczacılığın sadece esnaflık olarak algılanmasının büyük bir eksiklik olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Okumuş, ilaç geliştirecek, ilaçların ar-ge çalışmalarını yürütebilecek, üretim süreçlerine hâkim, sahaya çıktığında sağlık sektörüne değer katacak eczacılara yönelik bir eğitim müfredatı uyguladıklarını kaydetti.

İLAÇ ÜRETİMİNE BAŞLAMAYI PLANLIYORUZ

Zafer Sağlık Külliyesindeki ilaç üretim tesisinin yakın gelecekte faaliyete geçeceğini müjdeleyen Prof. Dr. Okumuş, başlangıçta fason bile olsa ilaç üretimine başlamayı planladıklarını söyledi. İlaç ve aşılara yönelik faz çalışmalarının yapılacağı laboratuvarın inşasının da devam ettiğini belirten Prof. Dr. Okumuş, bu tesiste gönüllü bireylerin uzun soluklu katılımıyla gerçekleştirilecek bilimsel çalışmaların yürütüleceğini bildirdi.

Soru cevap şeklinde geçen ve öğrencilerin talep, öneri ve yorumlarının not alındığı etkinlik fotoğraf çekimi ile son buldu.

AFSÜ ilaç üretim tesisi kurarak ilaç üretecek

Zafer Sağlık Külliyesindeki ilaç üretim tesisinin yakın gelecekte faaliyete geçeceğini müjdeleyen Prof. Dr. Okumuş, başlangıçta fason bile olsa ilaç üretimine başlamayı planladıklarını söyledi.
SAĞLIK 17.12.2021 16:55:00 0


 • Salı 4.5 ° / -5 ° Hafif kar
 • Çarşamba -4.4 ° / -10.4 ° Hafif kar
 • Perşembe 2.7 ° / -2.9 ° Bulutlar
 • BIST 100

  1.980%-5,08
 • DOLAR

  13,5749% 1,02
 • EURO

  15,3762% 0,27
 • GRAM ALTIN

  790,76% 0,59
 • Ç. ALTIN

  1304,754% 0,59