Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, “Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniğimizde hem akraba içi hem de akraba dışı kök hücre nakli yapabilmenin haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

Türkiye’den tam uyumlu donör bulunamadığından, Almanya’daki tam uyumlu donörden toplanan periferik kök hücre getirtilerek yapılan operasyona ilişkin bilgi veren AFSÜ Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yeter Düzenli Kar, bir aylık bir takip süresinde hastamızın naklinin başarılı olduğunun gözlendiğini ve kemik iliği havuzunda kötü huylu hücreye rastlanmadığını söyledi.

NAKİLLER, AİLE İÇİ VEYA DIŞI VERİCİLERDEN YAPILABİLİR

Kemik iliği naklinin başta kan kanserleri olmak üzere belirli kanser türleri, kemik iliğinin yetersizliği ile giden kalıtsal ve metabolik hastalıklar ile bağışıklık sistemi yetersizlikleri gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemi olduğunu belirten Doç. Dr. Kar, şöyle konuştu: “Başka bir vericiden kök hücre alınarak yapılan nakil tipine Allojenik Kök Hücre Nakli denir. Kötü huylu ve kalıtsal geçişli hastalıklarda tercih edilen bu nakiller, aile içi veya dışı vericilerden yapılabilir.

KÖK HÜCRE, MERKEZİNDE BAŞARI İLE NAKLEDİLDİ

AFSÜ’de şimdiye kadar yedi hastaya tam uyumlu kardeş donörden başarı ile nakil yapılmıştır. Bu hastamız kemoterapi etkisi altında riski yüksek olduğundan ve tam uyumlu akraba donörü olmadığı için TÜRKÖK (Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi) aracılığı ile Almanya’dan tam uyumlu donör tespit edilerek getirtilen kök hücre, merkezimizde başarı ile nakledildi. Hastamız, nakilden yaklaşık on gün önce Kök Hücre Nakil Ünitesine alınarak hazırlık işlemleri tamamlandı.

KÖTÜ HUYLU HÜCREYE RASTLANMADI

Bu aşamada, hastamızın kötü huylu bir hastalığı olduğundan öncelikle Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı iş birliği ile tüm vücut radyoterapisi uygulandı. Ardından kemoterapi ile bağışıklık sistemi nakle hazır hâle getirildi ve kök hücre nakli yaklaşık bir saat süren başarılı bir operasyon ile tamamlandı. Nakil sonrası yaklaşık bir aylık takip süresinde hastamızın naklinin başarılı olduğu ve kemik iliği havuzunda kötü huylu hücreye rastlanmadığı görüldü.”

MUTLULUĞUNU VE GURURUNU YAŞIYORUZ

AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş da, AFSÜ Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Kliniğinde akraba içi nakil yanında akraba dışı nakillerin de başarılı bir şekilde yapılabilmesinin önemine işaret ederek, hem Afyonkarahisar için hem de bölgedeki birçok ilde çocuk kök hücre nakli merkezinin olmaması nedeniyle AFSÜ’nün bu konuda önemli bir görev üstlendiğini söyledi.

DAHA NİCE BAŞARILARA İMZA ATACAĞIZ

AFSÜ personelinin araştırma-geliştirme, danışmanlık, eğitim ve üretimin yanı sıra sağlık hizmetleri alanında da görevlerini başarı ile gerçekleştirmesinin haklı gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten Prof. Dr. Okumuş, “Alanında uzman olan ve sorumluluklarının bilincindeki bütün personelimize çalışmalarından ötürü teşekkür ediyorum. Çok sayıda hastaya hizmet verme kapasitesi olan Çocuk Kök Hücre Nakil Ünitemizin de önümüzdeki yıllarda daha nice başarılara imza atacağına yürekten inanıyorum” dedi.

AFSÜ’den bir ilk daha: Kök Hücre Nakli yapıldı

AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde tedavisi süren bir hastaya Almanya’daki tam uyumlu donörden toplanan kök hücrenin nakli başarıyla gerçekleştirildi.
SAĞLIK 16.09.2021 21:35:00 0


 • Salı 13.1 ° / 3 ° kırık bulutlar
 • Çarşamba 17.2 ° / 6.3 ° Dağınık bulutlar
 • Perşembe 17.5 ° / 9 ° bulutlu bulutlar
 • BIST 100

  1.509%1,09
 • DOLAR

  9,5137% -0,74
 • EURO

  11,0461% -0,82
 • GRAM ALTIN

  547,24% -1,74
 • Ç. ALTIN

  902,946% -1,74