Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Afyonkarahisar’a yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü oluyor.

2021 YILINI SULAMADA HAMLE YILI İLAN ETTİK

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır” dedi.

TOPRAKLAR SU İLE BULUŞTURMAYA DEVAM EDİYOR

Özellikle modern sulama projelerinin ülke için son derece önem arz ettiğini kaydeden Yıldız, “Son 18 yılda Afyonkarahisar’da inşa edilen 81 sulama tesisi ile 596 bin 16 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirtti. Yıldız, “Böylece Afyonkarahisar topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 611 milyon 666 bin TL ilave zirai gelir artışı sağladık” dedi.

116 BİN 80 DEKAR ARAZİDE İNŞAAT ÇALIŞMASI

Genel Müdür Yıldız şunları kaydetti: “Afyonkarahisar’ımız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 12adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 12 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 116 Bin 80 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 127 Milyon 688 Bin TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Afyonkarahisar zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

40 BARAJ VE 24 ADETGÖLET KAZANDIRDIK

İç Anadolu, Ege ve Akdeniz’in kavşak noktası, ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Afyonkarahisar’da ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 422 adet Tesis ile 4 Milyar 92 Milyon 885 Bin 877 TL yatırım yaptık. Afyonkarahisar’da son 18 yılda 40 baraj ve 24 gölet inşa ettik. İnşaatı devam eden 10 baraj ve 3 göletile 47 bin 350 dekar arazi daha sulamaya açılacaktır.

Diğer taraftan Afyonkarahisar’lı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Afyonkarahisar’ın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 10 baraj ve 3 Göletin yapım çalışmaları devam ediyor.

MENBA KALİTESİNDE İÇMESUYU

Yapılan 49 adet  içme suyu tesisleri ile ile 611 bin 165 kişinin ihtiyacını karşılayacak olan, yıllık 43,91 milyon M³ içmesuyu temin edildi. Ayrıca 6 Adet içmesuyu tesisinde inşaat çalışmaları devam ediyor. İlk kez Bölge Müdürlüğümüzce hayata geçirilecek, arıtılmış suların zirai sulamada kullanılacağı proje ile Afyonkarahisar merkez Atık Su Arıtma Tesisinin çıkış suları dezenfekte edilerek zirai sulamada kullanılacak. Arıtma tesisinin günlük atık su bertaraf kapasitesi 44 bin metreküp olup, boşa giden bu atık suyun uygun ünitelerde arıtılması sonucunda 9 bin 50 dekar arazi suya kavuşmuş olacaktır. Ayrıca, Afyonkarahisar-Akarçay Havzası Kuzey Atık su Toplama Hattı, Dinar Çölovası Kapalı Havza Atık su Arıtma Tesisi Yapımı ve Akarçay Havzası Seydiler Beldesi Atık su Kolektör Hattı Yapımı inşaat çalışmaları devam etmektedir.

AFYONKARAHİSAR’DA TAŞKIN RİSKİNİ AZALTIYORUZ

Ayrıca; Afyonkarahisar’da taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 224 adet taşkın koruma tesisi ile şehir merkezi, 209 yerleşim yeri ve 330 bin 265 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladık ve 8 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam ediyor.

Bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Afyon’a 18 yılda 40 baraj, 24 gölet yapıldı

DSİ tarafından Afyonkarahisar’da son 18 yılda 40 baraj, 24 gölet yapılarak 157 milyon metreküp biriktirme hacmine ulaşıldı.
GÜNDEM 22.01.2021 20:23:00 0


 • Cumartesi 15 ° / 0 ° Bulutlu
 • Pazar 12 ° / 2 ° Bulutlu
 • Pazartesi 12 ° / -2 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.542%0,26
 • DOLAR

  7,5368% 0,34
 • EURO

  8,9870% -0,32
 • GRAM ALTIN

  411,32% 0,23
 • Ç. ALTIN

  678,678% 0,23