İscehisar Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi bünyesinde kurulan Mermer Akademisinde, TMMOB İçmimarlar Odası Afyonkarahisar İl Temsilcisi Zakire Alimoğlu ve İscehisar Mermer İhtisas OSB’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği organizasyon ile Türkiye’nin önemli İçmimarları ve etkinliğe sponsor olan mermer sektörü temsilcileri buluştu.Mermer Akademisi’nde gerçekleştirilen toplantının sponsoru olan  Alimoğlu, Ayyıldız, Demmer, Karamehmet, Mabellave Stone Concept gibi ilimizin önemli mermer firmalarının yöneticileri ile İçmimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Kasım Soner ve yönetim kurulu üyeleri toplantıya katılım sağladı.

Afyonkarahisar Valiliği’nin öncülüğünde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Zafer Kalkınma Ajansı’nın desteği ile 2018 yılında başlayan ve geçtiğimiz Mart ayında tamamlanan “Mermerde Yüksek Verim Yüksek Katma Değer Projesi” kapsamında İscehisar’da Mermer Akademisi kuruldu. Proje Yürütücüsü; İscehisar Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi,  Proje Ortakları; Afyonkarahisar İl Özel İdaresi, İscehisar Belediye Başkanlığı, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Afyonkarahisar İscehisar Mermerciler Derneği olup Proje İştirakçisi ise; Afyon Kocatepe Üniversitesi oldu.

Mermer Akademisi bünyesinde düzenlenen eğitim, üretim ve tasarım faaliyetlerinin sonucunda bölgemizin olduğu kadar, ülkemizin de kalkınmasına katkıda bulunmak hedefleniyor. Bu hedefe ulaşmak için üretilen ve tasarlanan yüksek katma değerli ürünler dünyanın dört bir yanına ihraç edilerek, kurumun bir marka haline gelmesi hedefleniyor.

Projenin amaçlarından biri olan Mermer Sektöründe Katma Değerin Artırılması hedefine ulaşmada önemli bir ayağı oluşturan içmimarlarla yapılan toplantının açılış konuşmalarını İscehisar Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü ve Proje Koordinatörü Muhammed Bacaksız, Mermer Akademisi Akademik Danışmanı Prof. Dr. Belkıs Özkara, ABİGEM Direktörü Özgür Demir, Afyonkarahisar İscehisar Mermerciler Derneği Başkanı Muharrem Çakmak, İçmimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Kasım Soner, Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu, İscehisar Belediye Başkan Vekili Osman Çelebi ve İscehisar Kaymakamı Uğur Kapar yaptı.

Toplantının ikinci oturumunda gerçekleştirilen workshopta, Alimoğlu Tasarım Mermer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil Alimoğlu, Ayyıldız Mermer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tolgahan Ayyıldız, Alimoğlu Marble Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Alimoğlu, Stone Concept Yönetim Kurulu Başkanı Günfer Uysal, Alimoğlu Mermer İzmir Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak Alimoğlu ve Mabella Mermer İhracat Müdürü Metin Düzer katılımcılara sunumlarını yaptılar. Sunumların tamamlanmasıyla içmimarlar ile mermer sektörü temsilcileri karşılıklı soru cevap ile toplantıyı sonlandırdılar.

Toplantının Mermer Akademisi’ndeki bölümü tamamlandıktan sonra İscehisar’daki mermer fabrikaları ve mermer ocaklarını ziyaret eden içmimarlar,mermerden üretilen hediyelerin takdiminin ardından ilimizdeki ilk günlerini tamamladılar. Afyonkarahisar’a 3 günlük bir program için gelen içmimarlar programlarının 2. gününde protokol ziyaretleri ve şehir turu yapacak, 3. gün ise Frigya’yı gezerek programlarını tamamlayacaklar.

Afyon’da Mermer Akademisi kuruldu

Afyonkarahisar’da İscehisar Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi bünyesinde Mermer Akademisi kuruldu.
EKONOMİ 1.07.2021 22:19:00 0


 • Perşembe 33.9 ° / 20 ° Bulutlar
 • Cuma 35.7 ° / 20.8 ° Dağınık bulutlar
 • Cumartesi 34.2 ° / 16.9 ° kırık bulutlar
 • BIST 100

  1.412%-0,15
 • DOLAR

  8,5459% 0,84
 • EURO

  10,1396% 0,99
 • GRAM ALTIN

  497,73% 0,76
 • Ç. ALTIN

  821,2545% 0,76