Toplantıya AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Karakuş, İscehisar Kaymakamı Uğur Kapar, ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şuayip Özdemir, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Dündar, Çay Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Nazmi Tunç, Çay TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kaygısız, Emirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Aktepe, Sandıklı Ticaret Borsası Meclis Başkanı İsmail Özel, Sandıklı TB Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Şahin, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Küçükyaman, ATSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, TOBB Afyonkarahisar Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Mustafa Özkan, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

DOĞALTAŞ SEKTÖRÜNÜN KALBİNİN ATTIĞI İL

ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, proje ve mermer sektörü hakkında bilgi verdi. Merdivenci, “Bugün, uzun bir aradan sonra, güzel bir programda sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Uyguladığı projelerle sürekli gündeme gelen Odamız, bölgemizde ve ülkemizde örnek olmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce BREEAM’den kazandığımız dünya birinciliği, bizim sorumluluğumuzu da, cesaretimizi de artırmıştır. Odamız’ın sürdürmekte olduğu Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi projesi ile bir Avrupa Birliği projesini daha hayata geçirmiş olduk. Ben aynı zamanda Afyon Boğaz Mermerciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanıyım. Bu projede Derneğimiz’in de iştirakçi olarak bulunmasından büyük mutluluk duyuyorum. Afyonkarahisar, doğaltaş sektörünün kalbinin attığı bir ildir. 2020 yılı verilerine göre ilimiz, çoğunluğu doğaltaş olan madencilik sektöründe 200 milyon 482 bin dolarlık ihracata imza atmıştır. Bu ihracat rakamı ile Türkiye’de 3’üncü sırada olan ilimiz ülkemizdeki toplam doğaltaş ihracatının yüzde 11,54’ünü gerçekleştirmiştir” dedi.

BÜYÜK İSTİHDAM SAĞLANIYOR

Merdivenci, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu bağlamda, Odamız’ın uyguladığı ve Derneğimiz’in iştirakçi olduğu Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi, Afyonkarahisarımız için oldukça önemlidir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Mesleki Eğitim Haritası’nda, il ve ilçelerdeki mevcut çalışanların hangi alanlarda yer aldığı bilgisi bulunmaktadır. Buna göre yoğunluklu olarak mermer sektörünün yer aldığı İscehisar ilçemizde 2.219 mermer işçisi, 120 mermer ocakçısı, 120 mermer ebatlandırma işçisi, 62 maden mühendisi, 53 mermerci ve süsleme taşçısı, 46 mermer silim işçisi, 35 mermer blok kesme makinesi operatörü çalışmaktadır. İlçemizde, doğrudan mermerle iştigal etmeyen işçi kardeşlerimizin pek çoğu da yine mermer fabrikası ya da işletmesinde çalışmaktadır. Afyonkarahisar merkezde de 1.534 kişi, doğrudan “mermer işçisi” unvanı ile çalışmaktadır. Emirdağ, Sandıklı, Çay ve diğer ilçelerimizde de mermer ocakçısı, mermer işçisi unvanıyla çalışanlar bulunmaktadır. Mermer sektörünün bu denli istihdam sağladığı ilimizde, mermer sektöründe iş sağlığı güvenliğinin geliştirilmesi, olmazsa olmazlar arasındadır. Bu bağlamda projemizin, sektörümüze, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

HERBİR ÇALIŞAN DİKKAT ETMELİ

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven de iş sağlığı güvenliğinin önemine dikkat çekti. Yurdunuseven, “Kendimin hukukçu ve eşimin de A sınıfı iş güvenliği uzmanı olması dolayısıyla mermer sektöründeki iş güvenliği konusunda çok bilgi sahibi olduğum kanaatindeyim.  O kadar çok ilginç kazalarla karşılaşıyoruz ki, terlikle çamurlu sahaya inen mi ararsınız? Terlikle vinçe binen mi ararsınız? Bu çok önemli, herbirinin üzerinde çalışılması gereken konular. İş kazalarının ve meslek hastalıklarının yüzde 98’lik kısmı öngörülebilir kazalar. Yüzde 2’lik kısmı öngörülemez kazalar. Bu nedenle öncelikle her işçinin kendi kendinin iş güvenliği uzmanı olması kanaatindeyim. Bu projede, bu konferansta bu tanıtım toplantısında, iş güvenliği uzmanlarının sahada verdiği eğitimler ile herbir çalışanın kendi kendisinin iş güvenliği uzmanı olmasını ortaya çıkarıyor” dedi.

DÜNYA BİRİNCİLİĞİ İÇİN TEBRİK

Yurdunuseven, şu değerlendirmede bulundu: “Türkiye’de baktığımız zaman 2019 verilerine göre geçen sene 1149 ölümlü kaza meydana gelmiş. Bunların içerisinde maden sahası ve mermer sektöründe olanlar yüzde 41 civarında ölüm sonra inşaat sektörü ve sonra ulaşım sektörü diye devam ediyor. Hem inşaat hem de mermer sektörü birbirinin içine geçmiş sektörler, dolayısıyla ölümlü kazaların yüzde 60-70’lık kısmı bu sektörden meydana gelen kazalar. İşte bu kazaların engellenmesi için bu eğitimlerin, bu çalışmaların önemli olduğu kanaatindeyim. Bu noktada çok teşekkür ediyorum, çünkü bu proje çok önemli. Afyonkarahisar mermerin başkenti. Afyonkarahisar’da birinci ihracat maddemiz mermer, sonra yumurta geliyor. Dolayısıyla bu konferanslar, bu çalışmalar, bu eğitimler çok önemli. Ben Yeşil Bina hususunda dünya birinciliği alan ATSO Binası’ndan dolayı teşekkür ediyorum. Su fakiri bir ülkeyiz. Cumhurbaşkanımızın katıldığı Su Şurası’nda da ifade edildi. Burada yağmur suyunun biriktirilmesi çok önemli. Bundan sonraki projelerde bu yağmur suyunun biriktirilmesi projelere dahil edilecek bir şey. Ben bu nedenle Oda yönetimine teşekkür ediyorum. İnşallah Allah nice kazasız belasız kazançlar nasip eylesin diyorum.”

PROJE İLE FARKINDALIK OLUŞTURULACAK

Açılış konuşmalarının ardından ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol, ATSO’nun faaliyetleri ve Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi hakkında sunum yaptı. Şenol, bu proje ile mermer sektöründe önemli bir farkındalık oluşacağının altını çizdi. Açılış Konferansı, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

ATSO’dan yeni AB projesi

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın uyguladığı Avrupa Birliği destekli Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi’nin Açılış Konferansı, termal bir otelde gerçekleştirildi.
EKONOMİ 30.03.2021 20:56:00 0


 • Salı 18 ° / 9 ° Parçalı bulutlu
 • Çarşamba 19 ° / 3 ° Güneşli
 • Perşembe 20 ° / 3 ° Güneşli
 • BIST 100

  1.375%-0,16
 • DOLAR

  8,1174% 0,36
 • EURO

  9,7851% 0,47
 • GRAM ALTIN

  462,63% 0,45
 • Ç. ALTIN

  763,3395% 0,45