Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından sürdürülen Avrupa Birliği destekli Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında İscehisar’da ikinci eğitim düzenlendi.

İscehisar Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Mermer Akademisi’nde gerçekleştirilen eğitime Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, İscehisar Mermerciler Derneği Başkanı Muharrem Çakmak, ATSO 10. Meslek Komitesi (Mermer Fabrikaları) Başkanı Necmettin Ayyıldız, İscehisar Mermer İhtisas OSB Müdürü Muhammed Bacaksız ile işletmelerin temsilcileri katıldı.

MERMER DİYARI İSCEHİSAR

Eğitimin açılış konuşmasını yapan ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, “Afyonkarahisar’ın lokomotif sektörü olan mermercilik alanında önemli bir farkındalık oluşturduğumuz Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi çerçevesinde, Afyonkarahisar, Bolvadin, Çay ve Dinar’dayüzyüze iki eğitim düzenledik.  Emirdağ’da video konferans üzerinden, İscehisar ve Sandıklı’da da bir adet yüz yüze eğitim gerçekleştirdik. Bugün mermer diyarı İscehisar’da ikinci eğitimi düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

EMEĞİ GEÇENLERE ÖZELLİKLE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Eğitimin düzenlendiği Mermer Akademisi’nin de önemine dikkat çeken Merdivenci, “İscehisar’daki ilk eğitimimizde olduğu gibi ikinci eğitimimizde de bizlere kapılarını açan Mermer Akademisi’ne, Akademi’nin değerli yöneticilerine teşekkür ediyorum. Mermer Akademisi, Zafer Kalkınma Ajansı’nın, Odamız’ın da ortağı olduğu ilk güdümlü proje olmasının yanı sıra sektörün ihtiyaçlarına cevap vermesi bakımından da önemli bir yatırımdır. Burada emeği geçenlere özellikle teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

BAŞARI EKİP ÇALIŞMASIYLA GELİYOR

Merdivenci, iş güvenliğinin ekip çalışmasıyla sağlanabileceğine dikkat çekerek şöyle devam etti: “Mermer sektörü taş ocakları, fabrikaları ve işleme atölyeleri ile ülkemizde çok tehlikeli meslekler arasında sayılmaktadır. Bu durum, iş sağlığı ve güvenliğinin önemini bir kat daha artırmıştır. İşletmelerde meydana gelen iş kazaları, iş kazası geçiren personelin ruhen ve bedenen olumsuz etkilenmesine; diğer personelinin motivasyonunun düşmesine neden oluyor.  Bu olumsuz durum, işletmenin üretime ayırması gereken kaynak yerine tazminat bedellerine kaynak ayırması anlamına geliyor. Hepimiz işletmelerimizde görüyoruz ki başarı ancak ekip çalışmasıyla geliyor. Bana göre, iş güvenliğinin de yolu ekip çalışmasından geçiyor. İşletme sahibinden en yeni personele kadar her birey ekip ruhuyla hareket ederse; iş kazalarının pek çoğunun önüne geçileceğini düşünüyorum.”

İŞ GÜVENLİĞİ HAKKINDA EĞİTİM VERDİ

Merdivenci, konuşmasını şöyle tamamladı: “Projemiz kapsamında animasyon videoları hazırlandı. Bu videoları ve iş kazaları ile ilgili başka videoları, daha önce sizlere DVD ile ulaştırabileceğimizi söylemiştik. Ancak hem videoların büyüklüğü, hem de bazı videolarda karşılaştığımız telif hakları sorunu nedeniyle videoların bağlantılarını sizlere e-posta olarak göndereceğiz. Konu hakkında Odamız’ın AR-GE birimi ile iletişime geçebilirsiniz.”

ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci’nin ardından İş Güvenliği Uzmanı Ümit Sayın, iş güvenliği hakkında eğitim verdi.

Yaklaşık 1 saat süren eğitimin ardından ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, İscehisar Mermerciler Derneği Başkanı Muharrem Çakmak ve ATSO 10. Meslek Komitesi (Mermer Fabrikaları) Başkanı Necmettin Ayyıldız, Mermer Akademisi’nin birimlerini inceledi.

Başarı ancak ekip çalışmasıyla geliyor

ATSO Meclis Başkanı Mehmet Sıtkı Merdivenci, “İşletmelerimizde görüyoruz ki başarı ancak ekip çalışmasıyla geliyor. Bana göre, iş güvenliğinin de yolu ekip çalışmasından geçiyor” dedi.
EKONOMİ 6.10.2021 18:22:00 0


 • Salı 13.1 ° / 3 ° kırık bulutlar
 • Çarşamba 17.2 ° / 6.3 ° Dağınık bulutlar
 • Perşembe 17.5 ° / 9 ° bulutlu bulutlar
 • BIST 100

  1.508%1,00
 • DOLAR

  9,5280% -0,59
 • EURO

  11,0587% -0,70
 • GRAM ALTIN

  547,48% -1,70
 • Ç. ALTIN

  903,342% -1,70