CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, “SGK’lılar, iktidar tarafından kapatılan SSK ilaç fabrikası, SSK hastaneleri sonrasında, özel sağlık kuruluşlarına, Şehir Hastanelerine mecbur edildiler” dedi.   

SGK’nın batırıldığını söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, yazılı açıklamasında SGK’da yaşanan sorunları gündeme getirerek iktidara yüklendi.

Görgöz’e iktidar kanadından cevap gecikmedi.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, sosyal medya hesabından yaptığı bir cümlelik açıklamasında; “25 Yıl kadar geriden geliyorsunuz. O sizin Genel Başkanınız Kemal Kılıçdaroğlu döneminde olmuştu. Birisi CHP Afyonkarahisar il başkanını uyandırsın!” dedi.

CHP İL BAŞKANININ AÇIKLAMASI

Görgöz açıklamasında şunları söylemişti: “SGK’nın geçen yıl Kasım sonu itibarıyla 11 ayda 314 milyar emekli aylığı, 121 milyar sağlık harcaması olmak üzere yaptığı toplam ödeme tutarının 435 milyar TL olduğu açıklandı. Çalışan aktif prim ödeyenlerden kesilen primler ve SGK’ya tahsis edilen bütçe ödeneği bunu karşılamadığı için hazineden SGK’ya aktarılan tutar 11 ayda toplam 232 milyar TL. Yıl sonu verileri açıklandığında aktarılan tutarın 250 milyarın üzerine çıkması yanında, bu yıl hazineden SGK’ya aktarılacak tutarın ise 400 milyara ulaşması söz konusu.

Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO) göre, sağlıklı sosyal güvenlik sistemlerine sahip ülkelerde, 4 çalışan 1 emekliyi finanse ederken, Türkiye’de 1,7 çalışan 1 emekliyi finanse ediyor.

Emekli maaşlarının çok düşük tutulmasına rağmen açıklar büyüyor. Çünkü emekliye verilmesi gereken maaş artışları, özelleştirilen sağlık sistemine, özel hastane zincirlerine, Şehir Hastanelerine aktarılıyor.

SGK’lılar, iktidar tarafından kapatılan SSK ilaç fabrikası, SSK hastaneleri sonrasında, özel sağlık kuruluşlarına, Şehir Hastanelerine mecbur edildiler. Bundan dolayı SGK bu kurumlara olağanüstü ödemeler yapmak zorunda kalıyor.

Çalışan sayısı azalırken, işsiz sayısı da artıyor. Çalışma çağındaki gençler iş bulamadığı için SGK’lı sayısı ve prim gelirleri hızla düşüyor. TÜİK’in son verisiyle nüfus artış hızı da geriliyor. Dolayısıyla yakın gelecekte yaşlı nüfus daha da artacak, emekli sayısı daha da artacak ve bu sistemi finanse edecek çalışan sayısı emekli sayısından daha az olacak.

Mevcut iktidar, uyguladığı politikalarla, çalışanına ve emeklisine insanca yaşayabileceği imkanları sağlayamıyor, yeterli maaşı veremiyor. Bu böyle gitmez!

Böyle gitmesi halinde, ülkemiz SGK ve SGK’lılar üzerinden bir avuç kişiyi zengin eden yoksullar ve yaşlılar ülkesi haline gelebilir.”

Birisi, CHP İl Başkanını uyandırsın!

Milletvekili Yurdunuseven, “25 Yıl kadar geriden geliyorsunuz. O sizin Genel Başkanınız Kemal Kılıçdaroğlu döneminde olmuştu. Birisi CHP Afyonkarahisar il başkanını uyandırsın!” dedi.
SİYASET 21.02.2021 19:57:00 0


 • Pazartesi 12 ° / -2 ° Parçalı bulutlu
 • Salı 11 ° / -2 ° Parçalı bulutlu
 • Çarşamba 13 ° / 1 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.542%0,00
 • DOLAR

  7,5436% 0,15
 • EURO

  8,9849% 0,05
 • GRAM ALTIN

  411,32% 0,23
 • Ç. ALTIN

  678,678% 0,23