Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, yazılı açıklamasında ülke ekonomisini değerlendirdi. İktidara yüklenen Görgöz şunları söyledi: “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) her ay açıkladığı “Açılan-Kapanan Şirket İstatistiklerinin Mayıs 2022 rakamlarına baktığımızda ülkemizde büyük bir iflas fırtınasının yaşandığını görüyoruz.

Son bir yılda yeni kurulan şirketlerin iki buçuk katı düzeyinde şirket kapısına kilit vuruldu.

TÜSİAD geçen hafta iktidara seslenerek, ekonomiyi akıl ve bilimle yönetin, liyakatli teknisyenlerden destek alın çağrısı yapmıştı. Bu çağrıya öfkelenen CB, TÜSİAD’ı hadsizlikle itham etmişti. Ancak TOBB’un açıkladığı rakamlar bu çağrıların haklılığını ve doğruluğunu teyit etmiş oldu.

Bu yılın ocak-mayıs döneminde beş ayda yeni kurulan şirket sayısındaki artış geçen yılın ilk beş aylık dönemine kıyasla yüzde 16,7 olurken, aynı dönemde kapanan şirketlerdeki artış yüzde 74 oldu. Ocak-mayıs arasında yeni açılan şirketlerin yaklaşık 4,5 katı düzeyinde şirket ve işletme kapanmış.

Bu iflas ve kilit vurma fırtınasının yansımasını, önümüzdeki aylarda daralan ekonomide, artan yeni işsizler ve daha ağır bir yoksulluk tablosuyla karşılaşınca göreceğiz.

Mayıs’ta kapanan şirketlerin ve kooperatiflerin 708’inin toptan ve perakende ticaret sektöründe olması icra-iflas dosyaları, e-hacizlerle tıkanan ekonominin, kilitlenen ödeme zincirinin işletmeleri içine sürüklediği yıkımı göstermektedir. Bir ayda kapanan şirketlerin 278’inin inşaat, 264’ünün imalat sektöründe olması, emek yoğun çalışan bu sektörlerden kaynaklı işsizliğin artacağını ortaya koymaktadır.

Mayıs ayında yeni kurulan yabancı ortaklı şirketlerde Türk girişimcilerin ardından Rusların ve İranlıların ikinci ve üçüncü sıraya yükselişi dikkat çekicidir. Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle Rusya’dan ülkemize yönelik sermaye akışının, konut alımları yanında ticari hayata da yansıdığı bu verilerle somutlaşmaktadır. Hızla yükselen iflaslar ve kapanma furyası, aynı zamanda iktidarın ve ekonomi yönetiminin iflasının habercisidir!”

Büyük bir iflas fırtınaları yaşanıyor

CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, “Hızla yükselen iflaslar ve kapanma furyası, aynı zamanda iktidarın ve ekonomi yönetiminin iflasının habercisidir!” dedi.
SİYASET 21.06.2022 23:13:00 0


 • Cumartesi 25.9 ° / 13 ° Açık hava
 • Pazar 25.2 ° / 12.8 ° Açık hava
 • Pazartesi 26.2 ° / 13 ° Açık hava
 • BIST 100

  2.444%1,60
 • DOLAR

  16,7493% 0,30
 • EURO

  17,4918% -0,20
 • GRAM ALTIN

  973,27% 0,34
 • Ç. ALTIN

  1605,8955% 0,34