DEVA Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Kadir Daylık, yaptığı yazılı açıklamada, kayıp olduğu iddia edilen 128 Milyar Dolarla ilgili kamuoyunun merak ettiği konulara değindi. Hükümet yetkililerine sorular yönelten Daylık şunları söyledi:

“DEVA Partisi Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan’ın gündeme taşıdığı ve ülke gündeminde bir numaralı gündem maddesi olan Merkez Bankası rezervlerinde eriyen 130 Milyar Dolara ilişkin, kamuoyunda merak edilen, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun yaptığı açıklamaların halkı yanılttığını, hatta AK Parti seçmeninde emanetlerinin, varlıklarının iyi korunup, iyi bir şekilde değerlendirilmediğinden partimizce açıklama bekleyen soruları kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı duyduk.

‘BİRİLERİ RİSKİNİ AZALTIRKEN ÜLKENİN RİSKİ TARİHÎ SEVİYEYE ÇIKTI’

“Gerek Sayın Canikli’nin gerek Merkez Bankası Başkanı’nın ‘bu rezervler şu kaleme, bu alana gitmiştir’ şeklindeki açıklamaları hiçbir anlam ifade etmemektedir. Satan varsa mutlaka bir alan da vardır. Halkımıza ‘Şükredin ki hayali ve bedava döviz satışı gerçekleştirmedik’ mi demek istiyorlar? Elbette satılan bu dövizleri birileri risklerini azaltmak ve pozisyonlarını kapatmak için aldı. Onlar riskini azaltırken, pozisyonlarını kapatırken Merkez Bankası rezervi eksi 60 milyar dolar seviyesine kadar geriledi. İşte bu nedenle ülkemizin riskleri tarihî en yüksek seviyelere çıktı. Halkımız ağır bir bedel ödemeye mahkûm edilmiştir.”

‘İYİ BİR ŞEKİLDE DEĞERLENDİRMEKTEN KAÇINILMIŞTIR’

Merkez Bankası Başkanı ve diğer yetkililer, bu satışları finansal istikrarı sağlamak, kurları, faizleri, enflasyonu kontrol etmek için gerçekleştirdiklerini söylüyorlar. Gerçek, fiili tabloda  döviz kurları da, faizler de enflasyon da çok daha yüksek seviyelerde. Bunu, döviz rezervlerinin çarçur edilmesi olarak değerlendiriyoruz.

‘YAPILAN AÇIKLAMALAR KISMEN YANLIŞ VE YANILTICIDIR’

“Hükûmet adına bir yetkili, ‘Aslında bu kadar rezerv hiç olmadı ki satalım’ diyor, diğer yetkili ‘Aslında satılan döviz 128 milyar dolardan da fazla, 160 milyar dolar civarında’ diyor.  Yapılan açıklamaların hepsi kısmî, yanlış ve yanıltıcıdır. Doğru olmayan bilgi ve verilerle halkımız yanıltılmak istenmektedir.”

“Merkez Bankası bir döviz satış bürosu değildir. Döviz talebinde geçici şoklara bağlı ani sıçramalar söz konusu olduğunda finansal istikrarı korumak için düzenli döviz satış ihaleleri gerçekleştirebilir. Ancak bu ihalelerin ve döviz müdahalelerin açık ve şeffaf biçimde yapılması gerekir.”

DEVA Partisi, Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanlığımız olarak , vatandaşlarımız adına Merkez Bankası Başkanlığına iletmek isteğimiz,cevabını aradığımız sorularımız var.

Türkiye’nin büyük bir ekonomik güven krizinden geçmekte olduğunu ve yapılan açıklamaların güveni iyice sarstığını belirtmek isteriz.

DÖVİZE MÜDAHALE EDECEĞİNİZİ NİÇİN PAYLAŞMADINIZ?

1. Döviz piyasalarına müdahale etmek gerekli idiyse bunu Merkez Bankası olarak neden siz doğrudan yapmadınız da Hazine Müsteşarlığı’yla bir protokol yaparak kamu bankaları üzerinden dolambaçlı bir şekilde gerçekleştirdiniz?

2. Niçin Hazine ile bir protokol yaptığınızı ve kamu bankaları üzerinden döviz piyasalarına müdahale edeceğinizi ve ettiğinizi kamuoyuyla paylaşmadınız?

‘KAT BE KAT FAZLASINI NİÇİN AÇIKLAMADINIZ?’

3. Merkez Bankası 16 Aralık 2014’de yaptığı bir basın açıklamasıyla “olağan döviz satış mekanizması” dışında olduğu için Botaş’a doğrudan satış yapacağını kamuoyuna duyurmuştu. Botaş’a gerçekleştirilecek döviz satışını bile kamuoyuna duyururken, bunun kat be kat fazlası olan döviz satışlarını niçin önceden kamuoyuyla paylaşmadınız?

NİÇİN DUYURARAK VE İHALE YOLUYLA YAPMADINIZ?

4. Niçin her yıl başında açıkladığınız “Para ve Kur Politikası” metninin “Döviz Likiditesi Yönetimi” bölümünde bu mekanizmaya ve satışlara hiçbir bilgiyi paylaşmadınız?

5. Niçin dalgalı kur rejimine aykırı biçimde bu satışları gerçekleştirdiniz?

6. Yapılan bu işlemlerin serbest dalgalı kur rejimini fiilen ortadan kaldırmak olduğunu düşünüyor musunuz?

7. Niçin bu satışları geçmişte olduğu gibi piyasalara açık bir şekilde duyurarak ve ihale yoluyla yapmadınız?

8. Niçin bu satış ve müdahalelerin sonuçlarını geçmişte yapıldığı gibi şeffaf bir biçimde Merkez Bankası’nın internet sitesinden duyurmadınız?

‘PANDEMİDEN ÖNCE NE KADAR SATIŞ YAPTINIZ?’

9. Satışları pandemiyle ilişkilendiriyorsunuz. O zaman niçin 2017’de Hazine Müsteşarlığı’yla böyle bir protokole ihtiyaç duydunuz? Bu protokol kapsamında pandemi öncesinde 2020 Mart’ından önce ne kadar satış yaptınız?

10. Sattığınız rezervleri bugünkü kurlar ile yerine koymak isterseniz arada ne kadarlık bir fark söz konusudur?”

DEVA Partisi 128 Milyar Dolar ile ilgili sorular sordu

DEVA Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Kadir Daylık, kayıp olduğu iddia edilen 128 Milyar Dolarla ilgili 10 soru sordu.
SİYASET 19.04.2021 18:47:00 0


 • Perşembe 24 ° / 9 ° Parçalı bulutlu
 • Cuma 27 ° / 8 ° Parçalı bulutlu
 • Cumartesi 28 ° / 10 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.428%0,54
 • DOLAR

  8,2829% -0,37
 • EURO

  10,0016% 0,06
 • GRAM ALTIN

  483,09% 1,13
 • Ç. ALTIN

  797,0985% 1,13