DEVA Partisi Afyonkarahisar İl Teşkilatına destek vermek, teşkilatlanma faaliyetlerine destek vermek, esnafın sıkıntılarını dinlemek için DEVA Partisi Genel Merkez yetkilileri Afyonkarahisar’a geldi.

Ziyarete; Genel Başkan Yardımcısı Sanem Oktar, eski Milletvekili Abdurrahim Aksoy, Genel Başkan Başdanışmanı Cem Avşar ve Afyonkarahisar İl Kordinatörü Merve Mollamehmetoğlu Keleş katıldılar.

Afyonkarahisar İl Teşkilatı hakkında ve ilimiz hakkında bilgi veren İl Başkanı Kadir Daylık, sözü Genel Başkan Yardımcı Sanem Oktar’a verdi.

Sanem Oktar, DEVA’Partisinin 2 gün önce Adana’da lansmanını yaptığı tarım eylem planından bahsetti.

MAZOT ÖTV’SİNE İADE, ELEKTRİĞE ÖZEL TARİFE

Oktar şunları söyledi: “Türkiye’de ilk kez bir muhalefet partisi iktidarının ilk 90 ve 360 gününde izleyeceği yol haritasını, tüm aşamaları ve bütçelendirmesi ile kamuoyuna açıklıyor. 20 ayrı alanda 400’ün üzerinde eylem planı hazırladı.

Gün, kuru hamasetin ve içi boş sloganların arkasına saklananlara, ülkenin gerçek gündemini ve devasını anlatma günüdür. DEVA partisinin iktidarının ilk 90 ve 360 günlük tarım eylem planlarını  Tarımın tüm dünya için stratejik önemde bir sektör olduğunu vurgulamak isteriz.

SİYASİ TARİHİMİZDE BİR İLK

“Yakın siyasi tarihimizde ilk kez bir parti, iktidarının ilk 90 gününde ve ilk 360 gününde neler yapacağını detaylarıyla açıklıyor. 90 ve 360 günlük eylem planlarımızın açıklamasına, ilk olarak tarım sektörüyle başlıyoruz. Gün, kuru hamasetin ve içi boş sloganların arkasına saklananlara, ülkenin gerçek gündemini ve devasını anlatma günüdür.”

‘ZİRAAT BANKASI YENİDEN ÇİFTÇİNİN BANKASI OLACAK’

“DEVA iktidarında Ziraat Bankası yeniden çiftçinin bankası olacak. Adı üstünde, birinci önceliği tarımın finansmanı olması lazım. Önce oraya yeteri kadar finansmanı sağlayacak. Çiftçimizin teminat problemini çözeceğiz. Tarımsal kredileri, gerçek çiftçilere vereceğiz. Kredilerin geri ödeme zamanını hasat dönemine göre belirleyeceğiz.”

TARIMDA KENDİNE YETEN VE İHRACATÇI BİR TÜRKİYE

“Türkiye’yi tarımda kendi kendine yeten bir ülke haline getireceğiz. Yediğimiz içtiğimiz her şeyde ithalat bağımlılığını kıracağız. Yerli üreticimizi güçlendirip, çiftçimize emeğinin ve alın terinin karılığını kuruşu kuruşuna ve günü gününe almasını sağlayacağız. Sadece kendi kendimize yeterli olmakla kalmayacak, artan üretimimizle, pek çok üründe net anlamda ihracatçı hale geleceğiz.”

‘GÜBRE MALİYETİNİN YARISINI DESTEK OLARAK VERECEĞİZ’

“Çiftçimizin borçlarını en az 2 yıl faizsiz olarak erteleyeceğiz. Çiftçinin toprağına, traktörüne artık haciz gelmeyecek. Çiftçimizin kullandığı mazotun ÖTV’sini çiftçimize aynen iade edeceğiz. Gübrenin maliyetinin yarısını, yüzde 50’sini, destek olarak kendisine vereceğiz. Çiftçimizin kullandığı elektriğe daha düşük fiyatlı ayrı bir tarife uygulayacağız. Tarım desteklerini, üretimin yapılacağı dönemin başında açıklayacağız ve aynı yıl içinde destek ödemelerini gerçekleştireceğiz.”

‘TARIM LİSELERİNİ AÇACAĞIZ’

“Sözleşmeli tarımın yasal altyapısını güçlendirip, üretici sanayici iş birliğini etkin hale getireceğiz. Tarım liselerini tekrar açacağız. Gençlerimizin toprağına, memleketine ve tarım üretimine ilme sahip olarak devam etmesini sağlayacağız. Küçük üreticinin pazarlama sorunlarına yardımcı olacağız. Özellikle ihtiyaç fazlası ürünlerde ihracatı destekleyecek, keyfi ihracat yasaklarına son vereceğiz. Başta tohum olmak üzere, dışa bağımlılığı azaltacağız. Tarım sigortası kapsamını genişleterek çiftçilerimizi risklere karşı koruyacağız.”

‘ÇİFTÇİNİN GELİRİNİ EN AZ ÜÇ KATINA ÇIKARACAĞIZ’

“Kuraklığın neden olduğu tahribatı önlemek amacıyla tarımsal sulama yatırımlarını hızla tamamlayacağız. Kapalı sistem, basınçlı sulama, damlama sulama yatırımlarının bir an önce tamamlanması gerekiyor. Toprağı su ve teknoloji ile buluşturarak, sulamada israfı önleyecek son teknolojileri teşvik edeceğiz. Sulu tarım yapan çiftçimizin gelirini, bilinçli sulama ve üretim planlamasıyla en az 3 katına çıkaracağız.”

GÜÇLÜ BİR AFYONKARAHİSAR İNŞAA EDECEĞİZ

“Et ve süt üreticilerine destek ödemelerini zamanında ve planlı bir şekilde yapacağız. Üreticimizi belirsizliklere mecbur kılmayacağız. Yerli üretimi destekleyerek, yem bitkilerini ithalata bağımlı olmaktan kurtaracağız. Yem bitkilerinin kullanımına yüzde 50’ye varan destek vereceğiz. Terk edilen yaylaları yeniden üretime kazandıracağız. Organize hayvancılık bölgelerini teşvik edeceğiz. Doğa dostu hayvancılığı destekleyeceğiz. Flora zenginliğine sahip bölgelerde arıcılığa özel teşvik ve destek sağlayacağız. Çevreye duyarlı balık üretme çiftliklerini yaygınlaştıracağız. Üniversiteler ile iş birliği halinde çalışarak, yeni balık türlerinin geliştirilmesini ve üretimini sağlayacağız. Afyonkarahisar’da güneş enerjisinden ve Jeotermal enerjiden yararlanarak tarım ve hayvancılıkta güçlü bir Afyonkarahisar inşaa edeceğiz.”

DEVA Partisi Tarım Eylem Planını açıkladı

DEVA Partisi Genel Merkez yetkilileri, Afyonkarahisar’da, 2 gün önce Adana’da lansmanını yaptıkları Tarım Eylem Planını açıkladı.
SİYASET 10.06.2021 22:16:00 0


 • Cumartesi 0 ° / 0 ° Yok
 • Pazar 0 ° / 0 ° Yok
 • Pazartesi 0 ° / 0 ° Yok
 • BIST 100

  1.391%-1,63
 • DOLAR

  8,7540% 0,40
 • EURO

  10,3892% -0,08
 • GRAM ALTIN

  495,47% -0,34
 • Ç. ALTIN

  817,5255% -0,34