3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Afyonkarahisar Valiliği himayesinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Engelliler Günü program düzenlendi.

Programa Vali Gökmen Çiçek’in yanı sıra Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Baro Başkanı Turgay Şahin, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yılmaz Kırgel, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, engelli dernekleri, STK’lar, engelliler ve aileleri katıldı.

ONLARIN DA BİZİM DE İMTİHANIMIZ

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Engelsiz Kur’an Kursu öğrencilerinden Salim Erteki Kur’an okudu. Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü de engellilere yönelik verilen hizmetler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Engellilerin çeşitli şiirler okuduğu programda Afyonkarahisar İl Müftüsü Sinan Kazancı da günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. Engelliliğin onların imtihanı olduğu kadar bizlerin de imtihanı olduğuna değinen Kazancı, engellilerin hal ve hatırlarını sormak gerektiğini, ziyaret edip ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğini ve onların dualarının alınması gerektiğini söyledi.

EN BÜYÜK ENGEL ANLAYIŞSIZLIK, HOŞGÖRÜSÜZLÜKTÜR

Programda konuşan ve asıl engelin elde, kolda, gözde değil kalplerde ve vicdanlarda olduğunu belirten Vali Gökmen Çiçek: “En büyük engel anlayışsızlık, hoşgörüsüzlük ve empati yeteneğinden yoksun olmaktır. Allah hiç kimseyi bu duyarlılıklardan mahrum bırakmasın. Engelli ailelerimizin çok büyük sıkıntı ve zorluklar çektiğini biliyoruz. Sizleri hayatını kolaylaştırırken bazı noktalarda eksik kaldığımızı da biliyoruz. Belediye Başkanımızla birlikte bu konuda duyarlı olmaya çalışırken bazen eksik kaldığımız yerler oluyor. Hayat şartlarınızı, tüm imkânsızlıkları aşmak için elimizden geleni samimiyetle yapmaya çalışıyoruz. Afyonkarahisar’da engelli derneklerimizin ve engelli ailelerimizin arasındaki uyuma hayranım. Birbirinizi en iyi sizler anlıyorsunuz ve bu açıdan da birbirinize destek oluyorsunuz. İnşallah sevginiz ve uyumunuz hep devam eder” dedi.

ENGELLİLERE KARŞI DAHA DA DUYARLI OLALIM

Engelliler için ayrılan alanlara araçlarını duyarsızca park edenlere de tepki gösteren ve bu konuda daha da hassas olmak gerektiğine dikkat çeken Vali Gökmen Çiçek: “Hepimiz birer engelli adayıyız. Lütfen engellilerimize engel olmayalım. Onların zaten zor olan hayatlarını daha da zorlaştırmayalım. Allah empati yeteneğinden bizleri yoksun bırakmasın ve bu konuda duyarlılığımızı artırsın. Her zaman sizlerin yanındayız, her konuda sizlere desteğimiz tamdır. Hayatın tüm alanlarında, tüm zorluklara rağmen, engelli kardeşlerimizin sergiledikleri mücadele, gerçekten takdire şayandır. Bunun en güzel örnekleri ilimizde de yaşanmaktadır. İşte onlardan birisi milli gururumuz Münevvere Yılmaz, Yüzmedeki gururumuz Kübra Saltık, olimpiyatlarda tekvandoda gururumuz Meryem Betül Çavdar. Onları bir kez tebrik ediyor, tüm engellilerimizin Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.

ENGELSİZ GASTRONOMİ VE TERAPİ MERKEZİ MÜJDESİ

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ise; 3 Aralık’ın engellilerin hakları ve yaşam standartlarının geliştirilmesi, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığın artırılması açısından anlamlı bir gün olduğunu belirterek şöyle konuştu; “Engellilik bir ayıp değildir, bizleri yaratan Allah bu şekilde takdir buyurmuş imtihan ediyor olabilir. Engelli olmayacağız diye bir garantimiz yok. Hepimiz birer engelli adayıyız. Bizlere düşen görev kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırıcı işler yapmaktır. Bu kapsamda kaldırım taşlarını yeniden düzenliyoruz, rampalar yapıyoruz. Yollara engelli bireylerimiz için sarı şeritler çekiyoruz. Engelli bireylerimizi topluma kazandırmak ve sosyal hayatlarını daha da aktifleştirmek adına onlar için özel Engelsiz Gastronomi ve Terapi Merkezi yapıyoruz. Kısa zamanda da hizmetinize sunacağız. Bu merkezde engelli bireylerimizin istihdamı da sağlanacak, onlar için yeni bir iş ve aktivite sahası oluşturup, kurslar ve aktivitelerden yararlanabilecekler. Sevgi var ise engel yoktur düşüncesi ile bu programın farkındalık oluşturmasını temenni ederek, sizlere sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.”

GÖNÜLLERİ MEST ETTİLER

Başkan Mehmet Zeybek, konuşmasının ardından tüm masaları tek tek dolaşarak engelli bireylerle yakından ilgilendi. Kravatını beğenen engelli bireye Başkan Zeybek, günün anısına kravatını hediye etti. Daha sonra 6 engelliye akülü araçları teslim edildi. Girdikleri çeşitli müsabakalarda ilimizi ve ülkemizi gururlandıran engelli sporculara da bugünün anısına çeşitli hediyeler takdim edildi.

Afyonkarahisar’ın gururu down sendromlu milli atlet Münevvere Yılmaz’ın da katıldığı programda İl Müftüsü Sinan Kazancı tarafından "İslam'ın engellilere bakışı ve sağladığı kolaylıklar" konulu bilgiler paylaşılırken, din görevlileri de tasavvuf müziği eserlerini icra etti. Engelli vatandaşları temsilen konuşan Kübra Saltık ise engelli bireylerin toplumdan beklentilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Program, protokolün engelli bireylere hediye takdimiyle sona erdi.

Haberin videosu için linki TIKLAYIN

https://we.tl/t-M7gjIp19u2

 

 

 

En büyük engel, anlayışsızlık, hoşgörüsüzlüktür

Vali Gökmen Çiçek, “En büyük engel anlayışsızlık, hoşgörüsüzlük ve empatiden yoksun olmaktır” dedi.
GÜNDEM 3.12.2021 23:04:00 0


 • Salı 4.5 ° / -5 ° Hafif kar
 • Çarşamba -4.4 ° / -10.4 ° Hafif kar
 • Perşembe 2.7 ° / -2.9 ° Bulutlar
 • BIST 100

  1.980%-5,08
 • DOLAR

  13,5659% 0,96
 • EURO

  15,4045% 0,46
 • GRAM ALTIN

  791,06% 0,63
 • Ç. ALTIN

  1305,249% 0,63