Emekli Memur-Sen üyeleri Genel Başkan Ali Küçükkösen ile buluştu. Buluşmanın ardından açıklama yapan Afyonkarahisar Emekli Memur-Sen İl Temsicisi Yakup Yılmaz, memur emeklilerinin sorunlarından  ve çözüm önerilerinden söz etti. Yakup Yılmaz şunları söyledi:

“Emekli demek; emek vermiş, hizmet etmiş, hürmeti haketmiş demektir. Emekli işi biten kişi değil, iş yapma zorunluluğu biten kişi demektir. Emekli alın ve akıl teri dökerek milletine ve ülkesine hizmet etmiş, ülkenin birikimidir, tecrübesidir, gelecek nesillerin dayanağıdır.

Emekli memur sen; vatanını seven, kutsal, milli ve manevi değerlere saygı gösteren, ülke menfaatlerini her şeyin üstünde tutan, millet iradesine de, milletin seçtiği idareye de saygı gösteren, kimsenin ötekileştirilmediği, ücret ve gelir dağılımında adaletin sağlanmasını amaçlayan bir emek hareketi, onurlu bir dava ve mücadelenin adıdır.

İŞSİZLİĞE KARŞI ATILMIŞ EN BÜYÜK ADIM OLACAKTIR

Türkiye’de yaklaşık 12  milyon civarında emekli vardır. Emekliler insan onuruna yakışır bir şekilde yaşayabilmek, yaşam standartlarını düşürmemek, çocuklarının eğitim masraflarını karşılamak, çocuklarına maddi destek sağlamak vb. nedenlerle 5,5 milyonu çalışmaktadırlar. Eldeki verilere göre bunların %39'u tam zamanlı, %33'ü ise yarı zamanlı çalışmaktadırlar. Eğer devlet  emeklilere çalışmadan ve hayat standartlarını  düşürmeden hayatlarını idam ettirebilecekleri bir ücret verilirse bu aynı zamanda "işsizliğe karşı atılmış" en büyük adım olacaktır.

ZAM VERİLMESİ EN BÜYÜK ARZUMUZDUR

Memur Sen’in haziran 2021 yılında yapmış  olduğu araştırmada  Türkiye’de 4 kişilik  bir ailenin açlık sınırı 2.801 TL, yoksulluk sınırının  ise 8.000 TL olarak görülmektedir. Bu da demektir ki  birçok emeklimiz  açlık sınırına yakın veya altında maaş almaktadır. Emekliyi faiz, döviz ve enflasyon sarmalından kurtaracak maaş artışı, emeğe verilen değer ve vefanındı bir göstergesi olacaktır.

Pandemi dünyadaki ve ülkemizdeki ekonomik kriz, döviz ve altın, fiyatların yükselişi, tüketim malzemelerine zam olarak yansımakta bu da en çok sabit gelirli kesimleri en çok da emeklileri etkilemektedir. Bu nedenledir ki emekliler olarak hükümetten beklentimiz seyyanen zam verilmesi en büyük arzumuzdur.

Elbette haklarımızı arayacağız ama isyan ederek, maddi düşkünlükle değil, Müslüman ahlakına, vak'arına ve takvasına uygun olarak, kuruş değil, duruş sendikacılığı yapacağız.

PROBLEMLERE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Emeklilerin problemlerini, problemlerinin çözümünü de biliyoruz. Emekliler olarak başlıca taleplerimizi şu şekilde sıralayabiliriz:

*Emeklilerin de sendika kurabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler bir an önce çıkarılmalıdır.

 *Tüm emeklilere seyyanen zam, enflasyon farkı ve enflasyon tazminatı ödenmeli,

*Emeklilerin fiilen çalıştıkları dönemde bordrolarında var olan, ek ödeme, sosyal haklar, eş yardımı, çocuk yardımı gibi unsurlar emekli maaşlarına eklenmelidir.

*İntibak zammı alamayan emeklilere de intibak zammı verilmelidir.

*Emeklilerin tedavilerinde katılım payı, ilaç kesintileri alınmamalıdır.

*Asgari ücretten daha düşük emekli maaşı olmamalıdır.

*Emeklilerin  aldığı bayram ikramiyeleri güncellenmelidir.

EMEKLİNİN SESİ, HAK ARAMANIN ADRESİ EMEKLİ MEMUR SEN

Bizler hakkı alın teri kurumadan verme hassasiyeti gösteren bir medeniyetin mensupları olarak, hükümetten  ister siyasi sorumlulukla ister medeniyet perspektifi hassasiyetiyle olsun beklentilerimizi karşılaması gerektiğine inanıyoruz. Emeklinin sesi, hak aramanın adresi Emekli Memur Sen’dir. İşte bu nedenle durmak yok yola devam. Kuruluş amacımız Hay'r; akıbetimiz Hay'r olur inşallah.”

 

 

 

Haklarımızı arayacağız ama isyan ederek değil!

Emekli Memur-Sen İl Temsicisi Yakup Yılmaz, “Elbette haklarımızı arayacağız ama isyan ederek, maddi düşkünlükle değil, Müslüman ahlakına, vak'arına ve takvasına uygun olarak, kuruş değil, duruş sendikacılığı yapacağız” dedi.
GÜNDEM 3.12.2021 22:34:00 0


 • Salı 4.5 ° / -5 ° Hafif kar
 • Çarşamba -4.4 ° / -10.4 ° Hafif kar
 • Perşembe 2.7 ° / -2.9 ° Bulutlar
 • BIST 100

  1.980%-5,08
 • DOLAR

  13,5659% 0,96
 • EURO

  15,4045% 0,46
 • GRAM ALTIN

  791,06% 0,63
 • Ç. ALTIN

  1305,249% 0,63