Afyonkarahisar'ın Sandıklı İlçesine bağlı Akharım Belediyesi, zabıta memuru ve düz memur alımı için duyuruya çıktı. KPSS'den en yüksek puan alanlar mülakata çağrıldı. Mülakata Akharım Beledye Başkanı Erşef Ünsal'ın kızı Semye Ünsal da katıldı. Başkan Ünsal'ın KPSS'den 69 puan alan kızı mülakatta "en başarılı" kişi oldu ve memur olmaya hak kazandı. Akharım Belediye Başkanı Eşref Ünsal ise durumu kurtarmak için Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ü suçladı. Kızının Sandıklı Belediyesinde çalıştığını ve suçsuz yere işten çıkarıldığını iddia ederek, tüm bunların Mustafa Çöl’ün oyunu olduğunu iddia etti.  

YÜZLERCE KİŞİ BAŞVURDU

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesine bağlı 3 bin 300 nüfuslu Akharım Belde Belediyesi 1 memur ve 1 zabıta memuru alımına çıktı. Memur kadrosu ile işe alınacak kişi için KPSS'den en az 55 puan ve herhangi bir lisans programından mezun olma şartı konuldu. Zabıta memuru kadrosunda alınacak kişi için ise KPSS'den en az 65 puan şartı ile herhangi bir ön lisans programından mezun olma şartı getirildi.

Başvurular 18 Eylül'de başladı, 22 Eylül'de sona erdi. Edinilen bilgilere göre 2 kişilik memur alımına yüzlerce kişi başvurdu. Başvuran kişiler arasından KPSS puanına göre sıralama yapıldı. Memur kadrosu için 5 kişi, zabıta memuru için ise 3 kişi sözlü sınava yani mülakata çağrıldı.

KIZI BAŞARILI İLAN EDİLDİ

Zabıta kadrosu için mülakata çağrılacak kişiler arasında Akharım Kasabası'nın Belediye Başkanı olan Eşref Ünsal'ın kızı Semiye Ünsal da yer aldı. KPSS'den 69 puan alan Semiye Ünsal, mülakat listesinde 2'nci sırada yer aldı. Ancak her ne hikmetse listenin birinci sırasında olan aday mülakata katılmadı.

Mülakat sonuçları geçtiğimiz günlerde Akharım Belediyesi'nin Resmi web sitesinde yayınlandı. Yayınlanan sonuçlara bakıldığında Belediye Başkanı Eşref Ünsal'ın 2 yıllık İnşaat Teknolojileri Bölümünden mezun olan kızı Semiye Ünsal, mülakatta "başarılı" ilan edilerek 69 puanla zabıta memuru olmaya hak kazandı.

YÜKSEK PUANI VARDI AMA MÜLAKATA KATILMADI

Memur kadrosu için mülakata çağrılan 5 kişiden 4'ü mülakatta "başarısız" oldu. Bir kişi ise sınava katılmadı. Açılan memur kadrosu bu sonuçla boş kaldı.

Mülakat sıralamasında en yüksek puana sahip olmasına rağmen mülakata katılmayan F.K, neden mülakata katılmadığını anlattı: "Alınacak kişi belliydi zaten. Onlar için açılmış bir sınav. Başkanın kızının katıldığını bildiğim için ve mülakata da kaldığını bildiğim için ben mülakata katılmadım, nasıl olsa o alınacak diye. 1 kişi de memur alınacaktı ama kimseyi almamışlar. Çünkü memurluk için de belediye de çalışan birisini alacaklardı. O da KPSS sıralamasına giremediği için mülakata kalamadı."

MİLLETVEKİLİ KÖKSAL KONUYU MECLİSE TAŞIDI

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Sandıklı’ya bağlı Akharım Belediyesi Belediye Başkanı Eşref Ünsal’ın kızının 69 puanla belediyeye memur yapılmasına tepki göstererek; “Sınav komisyon üyelerinin başkan tarafından Karadeniz tatiline çıkarıldığı iddia ediliyor” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde açıklama yapan Milletvekili Köksal,  şunları kaydetti: “Seçim bölgem Afyonkarahisar ili Sandıklı ilçesine bağlı Akharırn kasabasında AKP’li Belediye Başkanı Eşref Ünsal her babaya nasip olmayacak bir mutluluk yaşıyor. Kızı Semiha Ünsal, Akharım Belediyesinde memur olarak işe girdi.

Şimdi İktidara soruyorum: Belediye Başkanının kızının sınava girdiği bir sınav komisyonunun tüm adaylara eşit mesafede durduğunu, objektif davrandığını, adil karar verdiğini Belediye Başkanının kızına torpil yapılmadığını söyleyebilir misiniz?

Üstelik sorularının sınav öncesi verildiği, sınav komisyon üyelerinin Başkan tarafından Karadeniz tatiline çıkarıldığı sınava başvuru yapanların müracaatlarını dahi belediye başkanının kızının aldığı iddiaları ortalıkta dolaşırken, liyakat sahibi milyonlarca gencimiz iş ararken, insanlar işsizlikten intihar ederken bu kadarına pes diyorum.

El insaf, el vicdan!.

Acaba daha kaç belediye başkanı belediyelerde sülalesini işe almaya devam edecek, merak ediyorum.”

 

www.memurlar.net adresinde yayınlanan ilana aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://ilan.memurlar.net/.../akharim-belediyesi-2-memur...

 

Kızını işe aldı, Mustafa Çöl’ü suçladı

Akharım Belediye Başkanı Eşref Ünsal’ın kızı 69 puanla belediyede zabıta oldu. Başkan ise durumun Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl yüzünden olduğunu ileri sürdü.
GÜNDEM 18.10.2020 18:43:00 0


 • Cumartesi 17 ° / 8 ° Parçalı bulutlu
 • Pazar 16 ° / 3 ° Parçalı bulutlu
 • Pazartesi 13 ° / 0 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.112%-1,30
 • DOLAR

  8,3407% 0,63
 • EURO

  9,6699% -0,11
 • GRAM ALTIN

  504,95% 1,52
 • Ç. ALTIN

  833,1675% 1,52