Eşsiz tatlarında her medeniyetin izini taşıyan Afyon’un mutfağı, “Gastro Afyon 3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivaline hazır.

Geçtiğimiz hafta sonunda İstanbul ve Ankara’da düzenlenen festivalin son lansman toplantısı Afyonkarahisar’da yapıldı.

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in ev sahipliğinde düzenlenen lansmana, Vali Gökmen Çiçek, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Hamza Kalkan, il protokolü, gazeteciler ve çok sayıda seçkin davetli katıldı.

“TÜM TÜRKİYE’Yİ FESTİVALE BEKLİYORUZ”

Lansmanda konuşan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, tüm Türkiye’yi 14-17 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek lezzet festivaline davet etti. Birçok medeniyete ev sahipliği yaparak birbirinden güzel lezzetlerin ön plana çıktığı şehrimizin gastronomi turizmine de kapılarını açtığına dikkat çeken Başkan Zeybek, yöresel lezzetlerin bu festivalde dünyaya açılacağını söyledi. Festival süresince 600’e yakın yöresel ürününün ön plana çıkacağını ifade eden Zeybek, “Şu ana kadar 30’a yakın ürünümüz tescillendi. 50’ye yakın ürünümüzün dosyaları ise hazırlanıyor, Türk Patent Enstitüsüne müracaatları gerçekleştireceğiz” dedi.

“BÜYÜKELÇİLERİ ŞEHRİMİZDE AĞIRLAYACAĞIZ”

Festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere de teşekkür eden Başkan Mehmet Zeybek, “Belediye olarak tek değiliz, bu işin içerisinde Zafer Kalkınma Ajansı, Afyonkarahisar Valiliğimiz, Ticaret Odamız, Üniversitelerimiz, otellerimiz ve çok geniş katılımlı bir birliktelik oluşturularak bugüne kadar ciddi çalışmalar gerçekleştirdik.  Tüm bu çalışmalarımızı inşallah festivalle taçlandırmayı hedefliyoruz. Peşinden de yurt dışında ki tanıtım faaliyetlerimize geçeceğiz. Bu süreçte birçok ülkenin büyükelçilerini şehrimizde ağırlayacağız. Farklı medeniyetlerin kesiştiği birbirinden güzel lezzetlerin ön plana çıktığı güzel şehrimizde gastronomi turizmine kapılarımızı açıyor ve UNESCO tarafından tescillenen mutfağımızın tanıtımında sürprizlerin de bol olacağı bu eşsiz etkinlikte tüm Türkiye’yi Afyonkarahisarımıza davet ediyorum” dedi.

“BELEDİYE BAŞKANIMIZI TEBRİK EDİYORUM”

Lansmanda konuşan Vali Gökmen Çiçek ise, İscehisar ilçesi Çatağıl Köyü’nde yaşanan elim kazada hayatlarını kaybeden öğrencilerin herkesi hüzne boğduğunu ifade etti. Bu acının gölgesinde bir festival yapılacağını söyleyen ve aslında bu festivalin UNESCO ile yapılan sözleşme gereği yapılması zorunlu bir festival olduğunu altını çizdi.

Vali Gökmen Çiçek: “Afyonkarahisar son zamanlarda büyük bir değişim ve gelişim gösterdi. Uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapan, herkesin gıptayla baktığı, el birliğiyle çok başarılı işlerin ortaya çıktığı bir şehir. Dünya Motokors Şampiyonası Türkiye ve dünya çapında büyük ses getirdi. Ardından Gastronomi Evi açıldı. Frig Ultra Maratonu derken bugünde Gastro Afyon 3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali’nin lansmanını yapıyoruz. Dolu dolu etkinliklerle geçen sürecin sonunda inşallah bu festival de güzel bir final olur” dedi.

İL VALİSİ OLARAK ŞAHİT OLDUM

Şehrin UNESCO tescili almasında, tüm Türkiye’de Gastronomi ile anılmasında en başından itibaren emeği olan herkese teşekkür eden Vali Çiçek,  Afyonkarahisar Belediye Başkanımızın şahsında Afyonkarahisar Belediyesini tebrik ediyor, kutluyorum. Gerçekten bir yıl boyunca İl Valisi olarak şahit oldum. Hiçbir şeyi ihmal etmeden gece gündüz bu işin başarılı olması için bu unvanı elimizde tutabilmek için mücadele ettiler. İnşallah bu festivalde Afyonkarahisar’ın adını tekrardan en iyi şekilde duyururuz diye temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş ve Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Hamza Kalkan’da birer konuşma yaparak festivalin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

Haberin videosu için linki TIKLAYIN

https://we.tl/t-WuXXFnOqla

Vali Çiçek: "Herkes Afyon’a gıptayla bakıyor"

Vali Çiçek, “Afyonkarahisar, uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapan, herkesin gıptayla baktığı, el birliğiyle çok başarılı işlerin ortaya çıktığı bir şehir” dedi.
GÜNDEM 12.10.2021 23:41:00 0


 • Salı 13.1 ° / 3 ° kırık bulutlar
 • Çarşamba 17.2 ° / 6.3 ° Dağınık bulutlar
 • Perşembe 17.5 ° / 9 ° bulutlu bulutlar
 • BIST 100

  1.509%1,09
 • DOLAR

  9,5214% -0,66
 • EURO

  11,0583% -0,71
 • GRAM ALTIN

  545,67% -2,03
 • Ç. ALTIN

  900,3555% -2,03