Mustafa DAĞHAN


Vali Çiçek gibi değere sahip çıkmalıyız


Vali Çiçek gibi değere sahip çıkmalıyız
Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

Öncelikle Sayın Valimiz Gökmen Çiçek’e tekrardan Afyonkarahisar’a hoşgeldiniz der, görevinde başarılar dileriz.

Başlıkta da belirttiğim üzere Vali Gökmen Çiçek gibi bi değer, her zaman Afyonkarahisar’a nasip olmaz, kıymetini bilmek, sahip çıkmak gerekir. Bugüne kadar birçok Vali geldi gitti ilimize. Kimi uzun yıllar görev yaptı, kimi 7 ay içerisinde gitti, bazıları merkeze çekildi, bazılarına ise büyükşehirde görev verildi.

Bir kere Sayın Valimiz Ankara’da güçlü bir isim. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun yakın mesai arkadaşı. Dolayısıyla Afyonkarahisar’ın sorunlarını çözme, gücüne güç katma, tanıtımını daha yüksek düzeyde yapabilme ve ilimize hizmet akıtabilme noktasında önemli bir isim.

Diğer yandan baktığımızda henüz 3 ay gibi kısa bir süre önce gelmiş olmasına rağmen şehirde bir hareketlilik, bir hız oluşmaya başladı. Bürokratlar, Vali Yardımcıları sürekli sahadalar, ilçelerdeler ve sorunlar birer birer çözülüyor, hizmetler yapılmaya devam ediliyor.

Anında çözüm odaklı olduğunu yakınen biliyorum. Zira; Basın Mensupları Dayanışma Derneği olarak ‘hayırlı olsun’ ziyaretine gittiğimizde ilçelerden bazı arkadaşlarımızın şahsi olmayan, ilçeleri adına yaptıkları hizmet odaklı isteklerine anında karşılık vermişti.

Sayın Vali Gökmen Çiçek’in bir diğer yanı ise halka verdiği önemdir. Kendisine henüz erken olmasına rağmen ‘halkın Valisi’ diyebiliriz.

Bazı Valiler gibi bir zümrenin, bir grubun, bazı işadamlarının, bir gurup medyanın Valisi değil. Adalet ve eşitliğe önem veren bir Vali olduğunu yakınen biliyorum.

Biz Türk milleti olarak Valilerimizi ‘devlet baba’ olarak nitelendiririz. Zor zamanda müracaat edeceğimiz, haksızlığı, zulmü çözecek mülk-i amirlerdir onlar.

İşte Vali Gökmen Çiçek henüz yeni tanımamıza rağmen ‘devlet baba’ sıfatına yakışan en önemli Valilerimizden birisi bana göre…

Yazımı okuyanlar ‘ne de yalakalık etmişsin veya ne de övmüşsün’ diyebilirler. Beni bilen bilir, 18 yıldır ne yalakalık etmişimdir, ne de haksızlığa asla boyun eğmemiş, karşımdaki güç ne kadar büyük olursa olsun zulmüne sessiz kalmamış birisiyimdir.

Hatırlatacak olursam eğer; giden Vali Mustafa Tutulmaz için ‘Birilerinin Valisi gitti’ diye başlık atmıştım. Öncesinde bir yazımda ise çatır çatır eleştirmiştim. Zira, Vali Tutulmaz, bana göre gerçekten birilerinin valisi olmuş, haksızlıklarla dolu bir Valilik süreci yaşatmıştı.

Makamlar gelip geçicidir, ömür dediğin de kısacık zaten…

 

Vali Mustafa Tutulmaz’ı da buradan saygı ve hürmetle anmak isterdik ama yapamıyoruz. Önemli olan insanların gönlüne girebilmek değil mi? Önemli olan hoş bir seda bırakarak, güzel anılmak değil mi? 

Sayın Valimiz Gökmen Çiçek için de geçerli; şayet haksızlık ederse, şayet sonraları birilerinin valisi olursa onu da yazarız buradan…

Benim burada temas etmek istediğim konu; hakikaten ilimize uzun bir aranın ardından doğru bir insan geldi, adam gibi adam, hizmet için çabalayan, güçlü, iyi niyetli birisidir Sayın Valimiz…

Afyonkarahisar halkı gerçi iyi insanların kıymetini çok bilmez ama Afyonkarahisar’ı düşünüyorsak Sayın Valimize sahip çıkmalı, desteklemeli, şevk ve ilham vermeliyiz.

Saygılarımla…    08 Eylül 2020 Salı 23:35