Şeyma AKSARAYLI


Kilo verirken doğru bilinen yanlışlar!


Kilo verirken doğru bilinen yanlışlar!
Şeyma AKSARAYLI

Şeyma AKSARAYLI

E-Posta : seyma-aksarayli@hotmail.com

 Herkese merhaba bu haftaki yazımda kilo verme konusunda doğru bildiğimiz yanlışlardan bahsetmek istiyorum.

Kilo vermek isteyenler kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemeli. Öncelikle sağlıklı beslenip egzersiz yapmalısınız. İnsülin direnci olanlar ise doktorlarına danışıp rahatsızlıklarını kontrol altına almalı. 

Bu hafta kilo vermek isteyen danışanlarımın en çok sordukları sorulara cevap vermek istiyorum.

İnsülin direnci olan kişi ilaç kullanmalı mı? İlaç kullanmak hastalığı geçirir mi?

İnsülin direnci, hücredeki insülin reseptörlerinin insüline karşı duyarsızlık geliştirmeleri nedeniyle yiyeceklerle alınan karbonhidratın, yani şekerin dokularda kullanılmasını zorlaştırır.

Bu durumda pankreastan daha çok insülin salınır. Bu da; kişinin daha çok acıkmasına, yemesine ve atıştırmasına neden olur.

Ancak buna rağmen vücut için gerekli enerji sağlanamaz. Bu durumda hem pankreasın insülin rezervi azalır, hem de insülinin kullanılamaması nedeniyle besinlerle alınan enerji, yağ olarak depolanır. Hipoglisemi ataklarının sorumlusu da insülin direncidir; kişi önce gizli şeker, sonra şeker hastası olur.

HIZLI KİLO ALIRSINIZ

İnsülin direnci olan herkes ilaç kullanmamalıdır. Bu kararı kişinin doktoru vermelidir. Tahlil sonuçlarında, tokluk kan şekeri çok büyük önem taşımaktadır. Ayrıca şu belirtilere de dikkat edilmeli:

Kişinin canı yemekten hemen sonra tatlı istiyorsa,

Yemekten iki saat sonra kendisini hiç yemek yememiş gibi aç hissediyorsa,

Özellikle saat 16:00- 17:00 arası mutlaka karbonhidrat ihtiyacı duyuyorsa,

Gece uykudan kalkarak tatlı yemek istiyorsa, Böyle durumlarda ilaç kullanmalısınız.

Aksi durumda önlenemez bir şekilde hızlı kilo alırsınız. Fakat tek başına da ilaç kullanımı yeterli değildir. İlaç kullanımı ile birlikte muhakkak rahatsızlığa yönelik beslenme ve düzenli aktivite de yapılması gerekir.

BEYAZ EKMEK YEMEYİN

İnsilün direnci varsa şunlara dikkat edin:

Sabah kahvaltıda yumurta tüketmeye gayret edin. Yapılan araştırmalar; sabah kahvaltıda günde iki adet yumurta tüketmenin yüzde 65 daha fazla kilo kaybı ve daha fazla enerji sağladığını gösteriyor.

Günde dört öğün beslenmeye çalışın.

Kan şekerini artıran beyaz ekmeği hayatınızdan tamamen çıkartmalısınız.

Yemeğe karbonhidratla başlamamaya gayret edin. Ağzınıza attığınız ilk lokma protein olmalı.

Ara öğünlerinizde çikolata ve benzeri şeker tüketmek kan şekerinizi ve insülin salınımınızı artırır. Ara öğünlerde ceviz ile bir bardak kefir, soya sütü veya ayran tüketin. İlaç kullanımı insülin direncini tedavi etmez ama reseptörlerin sağlıklı çalışmasını sağlar.

KALICI KİLO İÇİN...

Sadece spor yaparak kilo verilir mi?

Günlük harcanan ve alınan enerji miktarı, kilo vermenin en basit denklemidir. Spor yaparak günlük harcadığınız enerjiyi artırabilirsiniz. Kalıcı kilo vermenin tek yolu, spordan önce doğru beslenmeyi öğrenmektir.

Vücudunuzda yağ oranı fazlaysa, kilo vermeden yapılan spor belli bölgelerin daha fazla kaslanmasına ve sizi memnun etmeyen bir görüntünün oluşmasına sebep olabilir. Diyetiniz ile birlikte kas oluşumuna yönelik spor aktivitelerinden ziyade kontrollü bir kardiyo programı uygulamalısınız.

Spor yaparken L kartin kullanmak sağlığa zararlı mı?

Kişi gençse ve herhangi bir sağlık problemi yoksa, hücre üretimi sağlıklıysa; vücudun doğal sistemiyle yağ yakması her zaman en sağlıklısıdır. Benim tavsiyem; eğer menopoz, tiroid ve benzeri süreçler yaşamıyorsanız, L karnitin maddesi kullanabilirsiniz.27 Ağustos 2020 Perşembe 20:21