İsmail AKAR


Ankette bildik sorunlar karşımıza çıktı


Ankette bildik sorunlar karşımıza çıktı
İsmail AKAR

İsmail AKAR

E-Posta : afyongunfm@hotmail.com

Ülke meselelerini konuşmaya başladığımızda ekonominin kötü gittiğini her daim gözlemleriz.

Siyasi havaya baktığımızda ise AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakının ise gün geçtikçe oylarında düşme olduğunu dilendiriyoruz.

İşte son yapılan anket ise bu tespitlerin doğru olduğunu ortaya koydu.

Aslında anketler belirleyeceği değil ama mevcut fotoğrafı da kısmen göz önüne seriyor.

MHP BARAJI GEÇEMİYOR

Kadir Has Üniversitesi tarafından her yıl yapılan ‘Türkiye Eğilimleri’ araştırmasının 2019 yılı sonuçları açıklandı.

2010 yılından bu yana Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinasyonunda akademik bir ekip tarafından sürdürülen araştırma, 26 ilde kent merkezlerinde yaşayan 18 yaş üzeri 1000 kişiyle yapıldı. Araştırmanın sonuçlarını Prof. Dr. Mustafa Aydın, Prof. Dr. Mitat Çelikpala, Prof. Dr. Murat Güvenç, Prof. Dr. Banu Baybars Hawks, Prof. Dr. Osman Z. Zaim ve Sabri Deniz Tığlı’dan oluşan araştırma ekibi ile Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz kamuoyuyla paylaştı.

Araştırmanın sonuçlarına göre AKP son iki seçimde aldığı oydan yüzde 2,5’lik kayıp yaşadı, MHP ise barajı geçecek oy oranına ulaşamadı. İki partinin toplam oyu ise yüzde 50’yi bulmuyor.

Ankete  göre AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verilen destekte düşüş var. 2017’de 49,7 olan Erdoğan’a destek oranı 2018’de yüzde 33,6 olarak gerçekleşirken, 2019’da ise yüzde 30,9’da kaldı. “Erdoğan’ı desteklemiyorum” diyenlerin oranı 2019’da yüzde 41,3 olarak belirlendi.

CUMHUR İTTİFAKI YÜZDE 50 ALTINA DÜŞTÜ

Bugün seçim olsa katılımcıların hangi partiye oy verecekleri de araştırmanın sonuçlarında yer aldı. Buna göre AKP, en son genel ve yerel seçimlere göre yaklaşık yüzde 2,5’luk bir kayıp yaşadı. MHP’nin barajı geçemediği görülürken AKP ve MHP toplamı da yüzde 50’yi bulamıyor.

Araştırmaya göre kararsızlar dağıtılınca;

AKP yüzde 40,2,

CHP yüzde 33.

HDP yüzde 9,2,

MHP yüzde 8,3,

İYİ Parti de yüzde 8,1 oy alabiliyor.

Araştırma sonuçlarına göre hükümetin dış politikalarını “başarılı” bulanların oranı 2018 yılında yüzde 32,2 iken 2019’da bu oran yüzde 28,5’e geriledi.

EKONOMİ VE TERÖR ÖNEMLİ SORUN

Araştırmaya göre Türkiye’de halk, ülkenin en önemli sorunlarında ekonomiyi başta görüyor. Araştırmada ayrı ayrı sorun alanları değerlendirildiğinde ülkenin en büyük sorunu olarak yüzde 19,8’lik oranla ‘terör’ görülürken, hayat pahalılığı yüzde 18,1 ile ikinci, işsizlik ise yüzde 16,8 ile üçüncü sırada yer alıyor.

 Ekonomi ile ilişkilenen sorunlar bir arada değerlendirildiğinde ise işsizlik, hayat pahalılığı ve ekonomik durgunluk (yüzde 6,7) toplamda yüzde 46,1 oranla birinci sıraya yerleşiyor.

YİNE OKUMUYORUZ

2019 yılında hiç kitap okumayanların sayısı yüzde 60,9’dan yüzde 50,9’a gerileyerek azaldı. Buna karşın her gün kitap okuyanların sayısı artış göstererek yüzde 2,6’dan 4,3’e yükseldi.

Araştırma sonuçlarına göre sinemaya ayda üç-dört kez gidenlerin sayısında artış gözlemlenirken, futbol maçına, sergiye ve konsere gidenlerin sayısı da 2018 yılına göre arttı. Hiç sinemaya gitmeyenlerin oranı yüzde 38,3; hiç tiyatroya gitmeyenlerin oranı ise yüzde 73,5 oldu.

SONUÇ

Az okuyan kültürel sanatsal ve sportif etkinlere fazla eğilim göstermeyen bir toplum olarak hala yaşamaya devam ediyoruz.

En büyük meselemiz terör ve işsizlik olurken mevcut yönetime de gün geçtikçe destek azalıyor.

Doğal olarak iktidarın başta dış politika ve dünyadaki, gelişmeleri iyi süzgecinden geçirip, çevremizdeki bataklıktan ülkemizi uzak tutması da önemli olacak.

Malum son yıllarda dünyada ki  en büyük yatırım savaş ve savunmaya gidiyor.

Ülkemiz daha fazla demokrasi, daha fazla yatırım,daha özgür bir toplum olarak bu sorunları aşması lazım.

Biliyoruz ki başka Türkiye yok.Mutlu ve aydınlık yarınlara…. 16 Ocak 2020 Perşembe 22:23