Şeyma AKSARAYLI


Posa alımı ile zayıflamak

Uzman Diyetisyen Şeyma Aksaraylı'nın kaleminden...


Posa yani lif ağırlıklı beslenmek; bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını, kan şekerinizin dengelenmesini ve kilo vermenizi kolaylaştırır. Açlık duygusunu bastırarak tok hissetmenizi sağlar.

Hayatınıza posa ile beslenme alışkanlığını oturtursanız, evde, işte, seyahatte, tatilde, her yerde zayıflamaya devam eder, sağlığınızı korur ve kalıcı kilo kaybının üzerinizdeki etkisinin keyfini yaşarsınız. Diyet programınızın olmazsa olmazlarından posa (lif) ağırlıklı beslenme; bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını, kan şekerinizin dengelenmesini ve kilo veriminizi kolaylaştırır. Peki bunu sağlamanın yolu nedir? Posa (lif); vücudumuzun sindiremediği veya kan dolaşımımızın emilimini yapamadığı kompleks karbonhidratlara verilen isimdir. Posa, diğer karbonhidratlar gibi enerji için kullanılmadan vücuttan atılır.
POSANIN FAYDALARI
Bağırsakta hacim oluşturur.
Dışkı kıvamını artırır.
Kabızlığı önler.
Bağırsaktan geçiş zamanını düzenler.
Midede oluşturduğu hacim sayesinde uzun süre tokluk hissi verir.
Zayıflama programlarında, doygunluk sağlama özelliğinden dolayı açlık duygusunu bastırır.
Total kolesterol ve LDL'yi (kötü kolesterol) düşürür.
Kalp hastalıkları riskini azaltır.
Kan şekerinin ayarlanmasında etkilidir.
Toksin (zehirli) maddelerin kalın bağırsakta kalmasını önlediği için kanser riskini azaltır.
Kansere karşı koruyucudur.
Kolon kanserini önleyici niteliktedir.
İnsan organizmasında enerjiye dönüşmediğinden vücut ağırlığının denetiminde etkilidir.
Besinlerle alınan toksik maddeleri (hazır gıdalardaki boyalar, gıda katkı maddeleri) bağlayarak vücuttan atılmasını sağlar.
Hastalıklara karşı koruyucudur.
Posa açısından zengin bir beslenme tarzının kalp rahatsızlığı, tip 2 diyabet, obezite ve bazı kanser risklerini azalttığı bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur.
LİF TÜKETİMİNİ ARTIRMANIN YOLARI
Kahvaltınıza meyve ekleyin: Kahvaltınıza yaban mersini, çilek, ahududu veya frambuaz eklemeye gayret edin. Bunları tek başına tüketmek istemezseniz, müsli veya yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz.
Tatlıyı meyveyle değiştirin: Tatlı yerine, muz, elma, şeftali gibi lif oranı yüksekve şeker ihtiyacınızı karşılayacak meyveleri tüketin.
Meyve suyu yerine meyveyi katı olarak tüketin: Meyveyi katı olarak tüketirseniz, daha az kalori, daha çok lif alırsınız. Bir bardak portakal suyu yaklaşık 110 kalori olup yok denecek kadar az lif içerir. Fakat bir orta boy portakal bütün olarak tüketilirse, 3 gr lif içerir ve 60 kaloridir.
Meyve ve sebzeleri kabuklarıyla tüketin: Meyve veya sebzeyi soyarsanız lifini azaltırsınız. Şeftali ve elma gibi kabuklarıyla tüketebileceğiniz besinleri soymamaya gayret edin.
Yemeklerinizi sebzelerle birleştirin: Çorbalara ya da soslara taze sebzeler ekleyin.
SİZİN POSA MİKTARINIZ NE KADAR?
Yaş ve erkek/kadın farklılıklarına göre günlük lif tüketiminizi bilmeniz ve ihtiyacınız olduğu kadar tüketmeniz gerekiyor. Zayıflamaya, tüketeceğiniz posa miktarını öğrenerek başlayın:
Günlük tavsiye edilen minimum miktar (gram)
Yaş Erkek Kadın
9-13 31 26
14-18 38 26
19-30 38 25
31-50 38 25
51-70 30 21
70 üstü 30 21